Szukaj
  • domowearomaty

Przez żołądek do serca a przez nos do mózgu

Jak to jest z tymi zapachami? Czy jest to tylko zwykłe odczucie przy okazji wciągania powietrza? Otóż nie do końca.

Aromaterapia. Cóż to takiego? Nic innego co wynika wprost z tego słowa - to terapia zapachami.

Trochę historii. Już 3000 lat p.n.e. Egipcjanie używali substancji aromatycznych do wytwarzania perfum, balsamowania zwłok czy produkcji leków. Silne działanie olejków eterycznych zostało na nowo odkryte na początku XX wieku, kiedy francuski chemik René-Maurice Gattefossé poparzył się w rękę i przez przypadek zanurzył ją w olejku lawendowym zamiast w wodzie. Po kilku godzinach zauważył on, że jego oparzenia zdumiewająco szybko się goją, nie zostawiając śladów ani blizn. Wydarzenie to dało początek badaniom naukowca nad właściwościami olejku lawendowego. Obserwacje posłużyły mu do napisania książki ze słowem „aromaterapia” w tytule.

Olejki eteryczne są wonnymi substancjami pozyskiwanymi z roślin aromatycznych, które wykorzystuje się w całości lub tylko częściowo. Ich pierwotną funkcją pozostaje ochrona rośliny przed pasożytami i chorobami. Otrzymuje się je na różne sposoby, najpopularniejsze to destylacja parą wodną i wyciskanie mechaniczne. Naturalne olejki eteryczne stanowią mocno skondensowane produkty, dlatego są sprzedawane w małych flakonach.

W olejkach występują między innymi estry, aldehydy, alkohole, fenole i tlenki. Kiedy wdychamy te substancje, docierają one do naszego mózgu i zaczynają działać, a szczególnie na nasz układ limbiczny, który jest odpowiedzialny m.in. za takie emocje jak strach czy uczucie przyjemności. Australijscy naukowcy dowiedli, że wdychane olejki eteryczne mogą przenikać barierę krew–mózg, a niektóre nawet poprawiać ukrwienie mózgu czy bezpośrednio stymulować korę mózgową.

Ważne jest, aby olejki eteryczne były w 100% naturalne. Różnice w cenach poszczególnych olejków biorą się z ilości surowca niezbędnego do ich produkcji, na przykład olejek goździkowy powstaje praktycznie w proporcji 1:1 (z 1 kg surowca uzyskuje się ok. 1 kg olejku), ale do otrzymania litra prawdziwego olejku lawendowego potrzeba 200 kg kwiatów lawendy. Rekordzistą ceny jest olejek różany. Powstaje on z płatków kilku odmian jednego gatunku róży o nazwie Rosa Damascena, krajem tego olejku jest Bułgaria. By wytworzyć 1 kilogram olejku, potrzeba… 4–5 ton takich płatków. Stąd jego zawrotna cena i częsta praktyka podrabiania.

Zatem czytajmy, czytajmy i jeszcze raz czytajmy. Na szczęście słowo: skład już na dobre weszło wielu osobom w krew. I nie chodzi tu tylko o skład produktów spożywczych ale skład kosmetyków, ubrań, środków czystości czy chociażby... świec.

A co do składu, odbiegając niejako od tematu aromaterapii, w następnym poście napiszemy o podstawowym składniku naszych świec czyli wosku sojowym i porównamy go z tradycją czyli "zwykłą" świecą parafinową - będzie pełno ciekawostek!


24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie