Szukaj
  • domowearomaty

Olejkowe tajemnice

Zaktualizowano: 13 paź 2021

W naszej pracowni powstają głównie sojowe świece zapachowe - czyli jak sama nazwa wskazuje, takie, które pachną.

Aby świeca sojowa obdarzyła nas wybranym aromatem należy do właściwie przygotowanego wosku sojowego dodać wybrany zapach: olejek eteryczny lub zapachowy, w odpowiedniej temperaturze i ilości.

"Ale... jak to, eteryczny lub zapachowy? A to nie to samo?" - wiele osób zadaje takie pytanie. Otóż nie, to dwa różne produkty. Poniżej postaramy się Wam opisać te dwie grupy olejków, przedstawić główne różnice, zalety jak i ich wady.

Olejki eteryczne - jest to lotna mieszanina posiadająca w swoim składzie od kilkudziesięciu do kilkuset związków. To wtórny metabolit magazynowany w każdej części potencjalnej rośliny: korzeniu, kłączach, zielu, liściach, kwiatach, owocach, nasionach a nawet korze. Jest to więc substancja w pełni naturalna.

Olejek eteryczny pozyskuje się w różne sposoby, jest to uzależnione od jego dalszego zastosowania. Najczęściej otrzymuje się je z suszonych bądź świeżych roślin metodą destylacji z parą wodną, hydrodestylacji lub metodą tłoczenia.

Olejki eteryczne można bezpiecznie stosować na trzy sposoby: poprzez stosowanie na skórę, wdychanie oraz w ramach aromaterapii. Z uwagi na szereg badań dotyczących bezpieczeństwa jakie przechodzą olejki eteryczne jak i trudności w ich pozyskaniu sprawiają, że są one substancjami drogimi i cennymi.

Olejki eteryczne pachną bardzo naturalnie i charakterystycznie, są wersją najbardziej odzwierciedlającą ich pochodzenie. Ich stosowanie jako dodatek do wytwarzania świec jest jeszcze mało popularny z uwagi na koszty produkcji, trudności w stosowaniu i łączeniu z woskami jak i mniejszą trwałość i subtelność zapachową.

Olejki zapachowe - to substancje całkowicie syntetyczne lub mieszane (syntetyczne z naturalnymi). Jednym słowem ujmując, dany aromat, powstaje są w sposób sztuczny. Część producentów olejków zapachowych uzyskuje dla nich atesty, badania i certyfikaty bezpieczeństwa. Najpopularniejszym z nich jest certyfikat IFRA (International Fragrance Association). IFRA to ogólnoświatowe stowarzyszenie reprezentujące wiodących producentów substancji zapachowych. Ustanawia ono standardy bezpiecznego użytkowania i produkcji substancji zapachowych i tworzy kodeks dobrych praktyk, który dba o bezpieczeństwo konsumentów i ochronę środowiska.

Olejki zapachowe nie posiadają właściwości leczniczych a ich głównym zastosowaniem jest aromatyzacja pomieszczeń.

Olejki zapachowe są substancjami stosunkowo tanimi (w porównaniu do olejków eterycznych) i są bardzo popularne jako dodatek przy między innymi produkcji świec zapachowych.

Wnioski

Aby podsumować definicje olejków i wyciągnąć konkretne wnioski przedstawimy Wam uproszczoną tabelę, która pokaże główne różnice pomiędzy olejkami eterycznymi a zapachowymi. Które z nich są lepsze? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Olejki eteryczne zastosowane w produkcji świecy z wosku naturalnego (np. sojowego), tworzą nam produkt w pełni naturalnym o bogatym (choć bardzo charakterystycznym) aromacie, są jednak subtelniejsze i delikatniejsze niż olejki zapachowe, nie wypełnią nam wonią dużego pomieszczenia. Są szczególnie polecane dla osób wrażliwych na zapachy, są bardzo bezpieczne - świeca sojowa z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych jest produktem wysokiej klasy. Minusem na pewno jest cena.

Olejki zapachowe, pomimo, iż syntetyczne potrafią mieć jednak w pewnych kategoriach wyższość nad olejkiem eterycznym. Po pierwsze, można stworzyć zapach jakiego nie daje nam natura (np. aromat czekolady, kokosu, morskiej bryzy i wiele, wiele innych). Po drugie ich aromat ze świecy uwalnia się szybciej i z reguły lepiej wypełnia pomieszczenie, potrafi być bardziej wyczuwalny. Po trzecie cena - świece z olejkami zapachowymi są tańsze aniżeli ich naturalne odpowiedniki.

Jak widać, zalet, zarówno olejków eterycznych jak i zapachowych jest wiele. Mają one też swoje wady, choć naszym zdaniem lepiej nazwać je mankamentami. Co wybrać? Wszystkie opcje są dobre - ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jest tylko jedna ważna rzecz, której należy się trzymać. Jest to podstawowy budulec świecy, czyli wosk. Aby był dobry dla nas, naszego zdrowia i otoczenia musi być naturalny. Nie kupujmy świec parafinowych, palmowych - ich stosowanie jest szkodliwe zarówno dla nas jak i dla środowiska, w którym żyjemy. Nasze świece wytwarzamy tylko i wyłącznie na bazie wegańskiego wosku sojowego, w pełni biodegradowalnego, bez GMO.Olejki eteryczne

Olejki zapachowe

Pochodzenie

naturalne

syntetyczne

Właściwości lecznicze

tak

nie

Przeznaczenie

skóra, inhalacja, aromaterapia, aromatyzacja

aromatyzacja

Trwałość i siła zapachu

lekka w kierunku umiarkowanej

lekka do silnej

Badania

tak

tak

Łatwość odbioru aromatu

łatwe, średnie, trudne

łatwe, średnie

Cena

średnia, wysoka

niska, średnia


32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie