Szukaj
  • domowearomaty

Imię Róży

A raczej wiele imion. Ile ich odmian, gatunków tyle kolorów, kształtów i zapachów. Mniej wytrawny nos powie - przecież róża to róża. Otóż nie!

Są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych, a zarazem jednymi z najstarszych roślin ozdobnych – są uprawiane niemal od 5000 lat. Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz około 20 tys. odmian szlachetnych. Nie bez powodu róża nazywana jest królową kwiatów.

Ale skupmy się na na początek na jednej - róży damasceńskiej. Uprawiana jest w bułgarskiej Dolinie Róż, gdzie występują idealne warunki klimatyczne dla jej uprawy. Płatki róży zbierane są tylko raz w roku ręcznie na przełomie maja i czerwca o poranku, kiedy kwiaty mają najświeższy aromat i od razu są przewożone do przetworzenia. Poddaje je się wodnej destylacji, płatki podgrzewa się w miedzianych kadziach po czym powstaje para wodna. Z powstałego hydrolatu zbiera się olejek różany, a hydrolat to cenna woda różana. Nie używa się przy tym żadnej chemii! Do wytworzenia jednej kropli olejku potrzebne jest 50-60 sztuk kwiatów. Dlaczego aż tyle? Bowiem płatki zawierają bardzo mało "zapachu" - mimo to warto gdyż jest on obłędny i unikalny!!! Pewnie stąd cena olejku eterycznego z róży damasceńskiej, do tej pory najtańsza opcja jaką udało nam się znaleźć w ilości hurtowej to bagatela, ponad 36 tys./l!!! Jeśli więc znajdziecie w sprzedaży świecę "naturalną" z olejkiem różanym za 50, 100 lub nawet 200zł, pamiętajcie - to jest syntetyk albo oszustwo.

My na swoją różę damasceńską jeszcze czekamy. W zamian, mamy u siebie olejek eteryczny z drzewa różanego. Cóż to takiego? Otóż w odróżnieniu od róży damasceńskiej nasz olejek nie powstaje z płatków kwiatów a z kory wiecznie zielonego drzewa Aniba Rosaeodora, rosnącego w Brazylii. Jest to więc całkiem inna bajka. A jak inna bajka to i inny zapach. Charakter zapachu jest mocno drzewny, korzenny i delikatnie kwiatowy - w ogóle nie przypomina zapachu klasycznej róży ogrodowej. Wspaniale działa za to na naszą psychikę, udowodniono, że ma działanie wybitnie antydepresyjne i uspokajające. Pomaga rozładować stres i ukoić nerwy. Idealnie nadaje się do medytacji i odpoczynku po meczącym dniu. Zmysłowy zapach działa jak afrodyzjak, dlatego możemy stosować olejek, gdy chcemy podnieść temperaturę w sypialni i nadać naszemu życiu więcej namiętności. Jest świetny do nauki i pracy, ponieważ ułatwia skupienie i zwiększa koncentrację. I choć do żadnych badań naukowych nie dotarliśmy, to zastanawiamy się czy zapach drzewa różanego przypadkiem nie uzależnia - przyznajemy się bez bicia, nie możemy oderwać nosa od naszej pierwszej świecy z tym olejkiem eterycznym!


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie